Gdzie można znaleźć druk wielkoformatowy? O wysokim zapotrzebowaniu na wielkoformatowy druk pełnokolorowy świadczy powszechna produkcja wyrobów poligraficznych do wystroju wnętrz i reklamy zewnętrznej.

Reklama zewnętrzna z czasem nie traci nic ze swojej skuteczności w promocji, każdego dnia "spotyka" swoich potencjalnych klientów na ulicach i w pawilonach handlowych i wystawienniczych, środkach transportu i innych czasem nawet niespodziewanych miejscach. Umieszczanie drukowanych reklam zewnętrznych obejmuje różnorodne przestrzenie komunikacyjne: billboardy informacyjne na pojazdach, budynkach, lightboxach.

Druk wielkoformatowy o wysokiej rozdzielczości jest popularny jako decyzja projektowa w projektowaniu wnętrz komercyjnych i mieszkalnych.

Najbardziej powszechne odmiany druku wewnętrznego, takie jak obrazy, fotografie, panele, kolaże, ekrany, obrazy trójwymiarowe lub iluzyjne i inne elementy. Druk w tym formacie pozwala na nanoszenie wysokiej jakości obrazu na papier, płótno, materiały tekstylne. Nie sposób nie wspomnieć o popularności tworzenia produktów informacyjnych w technologii druku wielkoformatowego: szyldy (biura, elewacje budynków), szyldy, plakaty, afisze.

Istnieją pewne różnice pomiędzy drukiem we wnętrzach a drukiem na potrzeby reklamy zewnętrznej. Dotyczy to jakości, dokładności przenoszenia kolorów i odcieni.

Przy tworzeniu reklamy zewnętrznej: szyldów, banerów, billboardów - stosuje się odporne na wilgoć i inne wpływy środowiska farby i materiały do wykonania podłoża. Ochrona powierzchni wyrobu gotowego przed słońcem, wiatrem i opadami atmosferycznymi zapewniona jest poprzez pokrycie specjalną folią.

Wymagania dotyczące jakości obrazu nie są tak wysokie jak w przypadku wydruków do wnętrz (wystarczy 360-720 dpi). W przypadku konieczności wykonania billboardu warto zastosować mniejszą liczbę punktów o większym rozmiarze. Dzięki temu przekaz reklamowy jest lepiej odczytywany z większej odległości bez pogorszenia jakości i utraty treści.

Drukowanie wysokiej jakości zdjęć wnętrz oznacza, że będą one wykorzystywane do projektowania wnętrz domów, biur, centrów handlowych i innych budynków. Wysoka jakość obrazu i bezpieczeństwo dla zdrowia człowieka to najważniejsze wymagania stawiane produktom do druku w architekturze wnętrz.

Jakość i dokładność odwzorowania barw zapewnia zastosowanie ploterów z dyszami o mniejszej średnicy, wysoka rozdzielczość (od 1140 dpi), a także bogata paleta barw drukarek sześciokolorowych pozwalająca na uzyskanie realistycznych obrazów bez wad wizualnych, z cienkimi i płynnymi przejściami tonów i półtonów.

Jeśli chodzi o kryteria bezpieczeństwa zdrowotnego, w dekoracji wnętrz stosowane są materiały do druku bez żadnych substancji toksycznych: płótna z materiałów naturalnych, wysokiej jakości tworzywa sztuczne, papier, włóknina. Farby wodne nie są tak odporne jak te stosowane do druku wielkoformatowego na zewnątrz, ale są całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka.

URZĄDZENIA DO DRUKU WIELKOFORMATOWEGO

Ploter, czyli ploter, to niezastąpione urządzenie przeznaczone do wielkoformatowego druku obrazów. Nowoczesne plotery posiadają różnorodne funkcje i technologie druku w zależności od wymagań stawianych pożądanemu produktowi końcowemu. Na przykład, istnieją modele z funkcją cięcia używane do drukowania obrazów na termicznej folii samoprzylepnej, jak również w produkcji etykiet, logo i innych podobnych produktów.

Ploter do druku wielkoformatowego

Plotery są używane do drukowania:

 • projekty i rysunki architektoniczne, budowlane, inżynierskie;
 • plakaty reklamowe, billboardy, reklamy, plakaty, afisze, plakaty;
 • wysoko wyspecjalizowane mapy precyzyjne;
 • prezentacje;

Obrazki do umieszczenia na termoprzylepnym podkładzie.

 

Ze względu na duże gabaryty i zastosowanie, plotery znajdują największe zastosowanie w branży usługowej dla następujących typów organizacji:  

 • firmy projektowe;
 • centra kartograficzne;
 • firmy projektujące kampanie reklamowe i marketingowe
 • biura projektowe;
 • centra fotograficzne;
 • firmy specjalizujące się w produkcji wyrobów drukowanych i inne.

Plotery tworzą wysokiej jakości obrazy o najbardziej precyzyjnym wzorze, umożliwiając aplikację rezultatu zarówno na materiały typu roll-to-roll, jak i arkusze o różnym charakterze.

Za najbardziej rozpowszechnione materiały podstawowe do druku wielkoformatowego uważa się:

 • tkanina banerowa lub siatka;
 • papier samoprzylepny lub topliwy;
 • praca plakatowa.