Nowoczesne drukarki wielofunkcyjne są w stanie drukować kolorowe zdjęcia nawet w domu, ale sama technologia nie wystarczy. Musisz wybrać odpowiedni papier do drukowania zdjęć. Szybkość wysychania barwnika, realizm oddawania barw, okres przydatności i możliwość prezentacji obrazu zależą od jego składu i właściwości. Zwykły materiał pochłania wilgoć, a papier fotograficzny posiada warstwę ochronną. Dzięki temu barwnik jest utrwalony na fotoprzenośniku, dzięki czemu zapobiega się rozmazywaniu i wyciekaniu. Atrament wysycha i pozostaje na zadrukowanej powierzchni.

Struktura materiału

Papier fotograficzny składa się z co najmniej 5 warstw. Każdy z nich ma swoje przeznaczenie. Istnieje związek między liczbą warstw a kosztem materiału - im więcej, tym wyższy koszt. Nośnik z większą liczbą warstw nie zawsze będzie gęstszy niż nośnik z mniejszą liczbą warstw. Poszczególne warstwy mogą być mikronowe. Wtedy praktycznie nie wpływają na gęstość nośnika. Struktura materiału wygląda następująco:

• Warstwa układana jest podstawą do układania wszystkich pozostałych warstw.

• Warstwa polietylenu - zapewnia elastyczność podłoża, na którym drukowane są zdjęcia. Od tej cechy zależy odporność materiału na czynniki zewnętrzne, a co za tym idzie trwałość obrazu.

• Warstwa papieru jest głównym składnikiem, podstawą materiału.

• Warstwa chłonna - zapewnia pracę z szeroką gamą barwników. Absorbuje wilgoć tuszu, zapobiega ich przenikaniu do dolnych warstw.

• Warstwa odtwarzająca - ma swoją własną charakterystykę dla materiałów różnego typu, zależy od gęstości materiału i jego przeznaczenia.

Jakość obrazu zależy od typów i liczby warstw.

Rodzaje papieru do zdjęć

Druk z połyskiem jest ceniony jednakowo w druku komercyjnym, jak i prywatnym. Na nim powstają fotografie, plakaty, plakaty reklamowe, plakaty, kalendarze ze zdjęciami, czyli produkty, na których ważne jest ukazanie nasycenia kolorów i łagodnych przejść tonalnych. Jego charakterystyczną cechą jest połysk. Błyszcząca warstwa chroni atrament przed blaknięciem / zmywaniem. Przy drukowaniu na połysku stosuje się atramenty rozpuszczalne w wodzie. Szybko wysychają, tworząc na powierzchni trwały i jasny obraz. Papiery półmatowe używane są głównie do drukowania zdjęć w domu. Jest wszechstronny i niedrogi. Zdjęcia są wysokiej jakości i trwałe. Papier ma połysk, ale nie jest tak pogrubiony, jak błyszczący. Materiał jest trwalszy niż połysk. Super błyszczący jest bardziej błyszczący i droższy. Zdjęcia są mocno nasycone kolorami. Materiał stosowany jest w poligrafii komercyjnej, gdzie wysoka jakość nadruku jest bardzo ważna. Do drukowania na super błyszczącym papierze używane są tylko atramenty pigmentowe. Lakierowany matowy papier jest pośrednim ogniwem między matowym a błyszczącym. Zaletą w porównaniu z pierwszym jest najlepszy transfer odcieni, przy drugim - umiarkowany połysk, materiał nie odbija się, a odciski palców nie pozostają na nim. Obszary zastosowań to drukowanie fotografii, rysunków, grafiki, produktów reklamowych. Do druku na jedwabiście matowym papierze nadają się zarówno atramenty pigmentowe, jak i rozpuszczalne w wodzie.

Papier matowy to uniwersalny materiał do drukowania. Zdjęcia są szczegółowe i kontrastowe. Gęstość papieru matowego jest różna, co determinuje zakres jego zastosowania. Cienki materiał nadaje się do drukowania zdjęć, a grubszy nadaje się do wizytówek i broszur. W porównaniu z papierem błyszczącym papier matowy rzadziej przenosi przejścia kolorów. Jest optymalny do drukowania obrazów o wysokim poziomie szczegółowości z dużą ilością drobnych szczegółów. Drukowanie na matowym podłożu jest odpowiednie dla studiów fotograficznych, małych drukarni.