19 lipca w Anglii mają zostać zniesione wszelkie ograniczenia dotyczące kontaktów społecznych. Oznacza to, że dystans społeczny, ograniczenie liczby osób w zamkniętych pomieszczeniach, zasada sześciu osób w domu i noszenie nakryć twarzy - wszystkie środki bezpieczeństwa, do których przyzwyczailiśmy się podczas pandemii koronawirusa - mają zgodnie z prawem odejść w przeszłość.

Jednak w swoim oświadczeniu premier szybko zalecił ostrożność w trakcie realizacji ostatniego etapu planu zniesienia blokady, stwierdzając, że "ta pandemia jeszcze się nie skończyła".

I chociaż sekretarz zdrowia Sajid Javid powiedział Izbie Gmin, że przypadki mogą osiągnąć 100 000 dziennie w późniejszym okresie lata, był pewien, że letnia fala nie spowoduje niezrównoważonej presji na NHS, dzięki ochronnemu murowi, jaki stworzyła dystrybucja szczepionek.

Aby upewnić się, że Twoja firma jest przygotowana do bezpiecznego działania i abyś był świadomy wszystkich zmian w przepisach, które będą miały wpływ na Twoją działalność, na tym blogu przedstawimy wszystko, co musisz wiedzieć.

Największe zmiany po zniesieniu blokady

Podczas gdy wszystkie ograniczenia prawne zostają zniesione, powrót do stanu sprzed blokady jest nadal bardzo odległy, ponieważ pozostają pewne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa.

Chociaż Boris Johnson stwierdził, że ma nadzieję, że te zmiany są "nieodwracalne", niektóre zasady mogą zostać przywrócone w wyjątkowych okolicznościach, takich jak nowy wariant wirusa.

Oto wszystko, co zostało potwierdzone, że zmieni się od 19 lipca.

Maski na twarz

Zakrywanie twarzy stanie się dobrowolne we wszystkich ustawieniach, w tym w sklepach, restauracjach i w transporcie publicznym. Zamiast tego, społeczeństwo jest doradzane, aby ćwiczyć swój osobisty osąd podczas korzystania z masek, aby pozostać bezpiecznym.

Zarówno profesor Chris Whitty jak i profesor Sir Patrick Vallance stwierdzili, że będą nadal nosić swoje maski na twarz po 19 lipca. Whitty podkreślił trzy scenariusze, w których nadal będzie nosił maskę:

  • W każdej sytuacji, która jest w pomieszczeniach zamkniętych i zatłoczonych
  • gdy wymaga tego jakikolwiek właściwy organ
  • Z grzeczności, jeśli ktoś inny czułby się niekomfortowo, gdyby nie nosił maski.

Tak więc, chociaż maski nie będą już obowiązkowe, wielu Twoich klientów będzie czuło się bezpieczniej nosząc je. Niektóre firmy zalecają noszenie masek lub wprowadzają obowiązek noszenia ich przez pracowników i klientów na terenie zakładu.

Na przykład burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział, że pasażerowie londyńskiego transportu muszą nadal nosić maski na twarz pomimo złagodzenia ograniczeń.

Inne branże, które stwierdziły, że maski będą nadal wymagane po złagodzeniu blokady z 19 lipca (chyba że jesteś zwolniony) to opieka zdrowotna, taka jak szpitale i lekarze rodzinni, oraz kilka linii lotniczych i lotnisk.

Supermarkety Sainsbury's i Tesco, jak również sklep z obuwiem Timpsons i księgarnie Waterstones, również zachęcają klientów do używania masek na twarzach podczas korzystania z ich sklepów.

Inne firmy, takie jak biura, również decydują się na wprowadzenie obowiązku używania masek w niektórych miejscach lub utrzymują swoje obecne zasady dotyczące masek, aby zapewnić bezpieczeństwo zespołom.

Musisz poinformować, czy maski będą obowiązkowe w Twojej firmie, gdy wrócisz do pełnej sprawności tego lata. Należy stworzyć oznakowanie i plakaty z wytycznymi, które będą obowiązywały, niezależnie od tego, czy chodzi o noszenie masek w pomieszczeniach ogólnodostępnych, czy na przykład w sklepie przebywają cztery lub więcej osób.

Gościnność i imprezy

Całkowite zniesienie zakazu wstępu do lokali socjalnych pozwoli na otwarcie niektórych lokali, takich jak kluby nocne i bary, bez ograniczeń pojemności.

Klienci barów będą mogli teraz podchodzić do baru, aby złożyć zamówienie, zamiast korzystać z obsługi stolika.

Nie będzie również wymogu, aby klienci skanowali kod QR lub podawali swoje dane przedsiębiorstwu w celu śledzenia ruchu, jeśli się temu sprzeciwią.

Przedsiębiorstwa organizujące imprezy na dużą skalę, takie jak festiwale, są jednak zachęcane do stosowania tzw. "paszportów COVID" w celu rejestrowania dowodu negatywnego testu COVID lub pełnego szczepienia przed wejściem.

Chociaż wszystkie te środki są obecnie opcjonalne, premier powiedział, że mogą one z czasem stać się wymogiem prawnym.

Samoizolacja

Samoizolacja po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu COVID-19 lub byciu w bliskim kontakcie z osobą, która go otrzymała, będzie nadal konieczna dla osób, które nie są w pełni zaszczepione.

Jednak sekretarz zdrowia Sajid Javid ogłosił, że osoby, które otrzymały obie szczepionki, nie będą musiały się odizolować, jeśli miały kontakt z osobą, u której test wypadł pozytywnie - pod warunkiem, że od drugiego szczepienia minęły ponad dwa tygodnie.

Jeśli u osoby w pełni zaszczepionej wynik testu na obecność wirusa będzie pozytywny, nadal będzie ona musiała się izolować przez dziesięć dni.

Mamy nadzieję, że złagodzenie zasad dotyczących samoizolacji pomoże utrzymać firmy otwarte i w pełni obsadzone podczas letniego szczytu.

Powrót do biura

Rząd nie będzie już zachęcał pracowników, którzy są w stanie pracować w domu, aby to robili, pozwalając firmom wybrać, czy ich pracownicy powinni wrócić do biura, pozostać w domu lub przyjąć hybrydowy sposób pracy.

Powrót pracowników biurowych do pracy oznacza nie tylko mniejszą liczbę telefonów alarmowych, ale także bardzo potrzebny impuls dla kawiarni i sklepów w okolicy - jeśli to ty, upewnij się, że masz mnóstwo menu na wynos, które możesz wysłać do lokalnych firm, które ominąłeś w czasie blokady.

Większość Brytyjczyków popiera utrzymanie niektórych ograniczeń COVID-19

Przy ponownym otwarciu lub zmianie wytycznych w firmie warto wiedzieć, jak dobrze czują się klienci i pracownicy, którzy chcą zrezygnować z masek i dystansu społecznego.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Ipsos Mori dla The Economist wykazały, że zdecydowana większość popiera przedłużenie niektórych ograniczeń po 19 lipca, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w krótkim okresie, gdy wciąż stanowi on zagrożenie.

70% chciałoby, aby obowiązek noszenia nakryć twarzy w sklepach i środkach transportu publicznego pozostał przez kolejny miesiąc, 64% chciałoby, aby to ograniczenie pozostało do czasu, gdy COVID-19 zostanie opanowany na całym świecie, a 40% chciałoby, aby stało się to stałą zasadą.

Badanie wykazało również, że 66% Brytyjczyków popiera utrzymanie dystansu społecznego w teatrach, pubach i na boiskach sportowych przez miesiąc następujący po lipcu, a 6 na 10 z nas chce jeszcze przez jakiś czas korzystać z aplikacji do śledzenia kontaktów NHS.

W naszym ostatnim badaniu dotyczącym obrzydliwych zwyczajów biurowych, których nie chcemy widzieć po wybuchu pandemii, mycie rąk (szczególnie po skorzystaniu z toalety) wysunęło się na czoło jako coś, co wszyscy chcemy, aby było obowiązkowe w przyszłości, przy czym 42,9% zgodziło się, że niewykonywanie tej czynności jest najbardziej obrzydliwym zachowaniem w miejscu pracy. Mycie rąk było ważnym środkiem w czasie trwania pandemii i nadal będzie miało kluczowe znaczenie w przyszłości.

Jakie środki bezpieczeństwa powinieneś zastosować w swojej firmie?

Korzystając z danych przedstawionych w powyższym badaniu oraz z własnej oceny, należy ustalić własne rozsądne wytyczne dotyczące bezpiecznego prowadzenia firmy. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na złagodzenie ograniczeń bezpieczeństwa, czy też na ich całkowite zniesienie, należy wziąć pod uwagę, że wirus wciąż jest obecny i wciąż stanowi zagrożenie, zwłaszcza dla osób nie w pełni zaszczepionych.

Aby klienci i pracownicy czuli się w lokalu komfortowo, zalecamy stosowanie oznakowania zachęcającego do używania maseczek na twarz w godzinach największego natężenia ruchu, umieszczanie na stanowiskach skierowanych do klientów osłon na kichanie, laminowanie przeciwbakteryjne menu i ulotek oraz stosowanie naklejek na podłogę, aby klienci byli rozmieszczeni w kolejce.

Chociaż blokada zostanie oficjalnie zniesiona 19 lipca, większość rządowych porad nadal koncentruje się na zachęcaniu do przestrzegania ograniczeń, a nie na ich bezpośrednim egzekwowaniu. Może minąć trochę czasu, zanim poczujemy się w pełni pewni, że możemy całkowicie zrezygnować ze środków dystansu społecznego, dopóki COVID-19 nie zostanie uznany za znaczące zagrożenie, a wspieranie pracowników i klientów, aby czuli się komfortowo korzystając z Twojej firmy, będzie priorytetem numer jeden podczas wychodzenia z blokady.