Projektor to urządzenie, które łączymy się z komputerem lub laptopem, tabletem, kamerą itp. aby uzyskać obraz na ekranie projekcyjnym. Do obsługi projektora nie jest wymagane żadne specjalne oprogramowanie. Obsługa projektora jest podobna do obsługi komputera lub monitora wideo.
Działanie
Projektory do prezentacji biurowych nie wymagają skomplikowanych i częstych dostosowań. Te projektory można włączać i obsługiwać bez czytania instrukcji. Wewnątrz obudowy projektora znajduje się źródło światła - lampa lub laserowa dioda LED oraz przetwornik sygnału wejściowego na obraz. Zazwyczaj projektor ma wejście do podłączenia sygnału z komputera i jedno lub dwa wejścia do przełączania sygnałów wideo. Projektory mają również wejścia audio do odtwarzania dźwięku przez wbudowane głośniki. Projektory są wielosystemowe i współpracują ze wszystkimi standardami wideo (PAL / SECAM / NTSC). Oznacza to, że możesz odtwarzać dowolny program telewizyjny i nagrania z kaset wideo i dysków laserowych.
Cechy
Jasność i rozdzielczość obrazu to najważniejsze właściwości projektorów. Kiedy mówimy o jasności projektorów, mamy na myśli strumień świetlny projektora, czyli ilość światła emitowanego przez urządzenie. Strumień świetlny nie zależy ani od rozmiaru ekranu, ani odległości od obiektywu projektora do płaszczyzny ekranu i jest mierzony w lumenach ANSI. Strumień świetlny nowoczesnych projektorów biurowych przekracza 1000 ANSI lumenów, co umożliwia prezentacje w normalnym sztucznym świetle. Do odtwarzania wideo zaleca się stosowanie projektorów o rozdzielczości grafiki co najmniej 800x600 pikseli SVGA. Aby uzyskać wysokiej jakości reprodukcję obrazów komputerowych z drobnymi szczegółami, wybierz projektor o rozdzielczości grafiki co najmniej 1024x768 punktów XGA. W przypadku aplikacji komputerowych o podwyższonych wymaganiach dotyczących kontrastu i rozdzielczości obrazu graficznego należy używać projektorów o rozdzielczości grafiki 1400x1050 pikseli SXGA +.
Konstrukcja
Konstrukcja optyczna projektorów ze standardowymi obiektywami jest zaprojektowana tak, aby dolna krawędź obrazu znajdowała się na poziomie obiektywu projektora. Większość modeli projektorów jest zaprojektowana tak, aby korygować zniekształcenie trapezowe w pionie, które występuje, gdy projektor jest umieszczony znacznie wyżej lub niżej niż normalna pozycja robocza. Projektory generują obraz w określonym rozmiarze. W przypadku korzystania ze standardowych obiektywów o stosunku 2: 1 odległość od obiektywu projektora do płaszczyzny ekranu jest dwukrotnie większa od szerokości ekranu. Długość standardowego kabla komputerowego zwykle nie przekracza 3 m, co wystarcza do pracy biurowej. W razie potrzeby dopuszcza się stosowanie kabli komputerowych o długości do 15 m. Podczas używania projektora w trybie biurowym przez 2 godziny dziennie, w tym w weekendy i święta, jedna lampa będzie działać przez co najmniej dwa i pół roku.
Projektory multimedialne: podstawowe technologie
Wśród opracowanych do tej pory technologii wyświetlania obrazu na ekranie projekcyjnym można wyróżnić cztery główne, które uzyskały największe zastosowanie u czołowych producentów i różnią się przede wszystkim rodzajem elementu użytego do wykonania obrazu:
• CRT - lampa katodowa
• LCD - wyświetlacz ciekłokrystaliczny
• D-ILA - Wzmacniacz światła z napędem bezpośrednim
• DLP - cyfrowe przetwarzanie światła
W każdym przypadku właściwości kształtownika determinują główne zalety i wady technologii, a co za tym idzie zakres zastosowania urządzeń projekcyjnych stworzonych na jego podstawie.