Obecnie prawie każdy hotel i firma dysponuje zapleczem konferencyjno-szkoleniowym. Odbywają się tam zgromadzenia wspólników, szkolenia pracowników, spotkania, konferencje, sympozja, a nawet kongresy. Sala konferencyjna jest pomieszczeniem typowo użytkowym. Dlatego musi być funkcjonalna. Oznacza to, że powinna być odpowiednio wyposażona w sprzęt audiowizualny oraz wygodne meble - stoły i krzesła. O czym należy pamiętać przy urządzaniu wnętrza?

Wyposażenie sal konferencyjnych

Wyświetlanie materiałów multimedialnych jest dziś podstawą komunikacji podczas spotkań. Dlatego sala musi być wyposażona w niezawodny sprzęt multimedialny. Jednym z jego elementów jest projektor, który umożliwi wyświetlanie prezentacji, slajdów, wykresów. Kupując urządzenie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego lampę - żywotność projektora zależy od jego jakości. Do użytku biznesowego optymalna rozdzielczość to FULL HD (1920/1200).

W dzisiejszych czasach obraz jest jednym z fundamentów komunikacji, dlatego też sprzęt multimedialny, taki jak projektor, pozwoli na wyświetlanie prezentacji, slajdów czy diagramów. Warto pamiętać, że projektor biznesowy musi być wyższej klasy niż projektor domowy. Sercem projektora jest wysokiej jakości lampa, która pozwala na dłuższą żywotność urządzenia. Żywotność lampy jest głównym kryterium wyboru urządzenia. Kupując projektor multimedialny, należy również zwrócić uwagę na takie parametry jak kontrast i jasność. Dzięki kontrastowi widzimy różnicę między najjaśniejszym a najciemniejszym elementem prezentacji, zbyt niski kontrast powoduje rozmycie obrazu.

Jeśli jasność projektora jest wysoka, wtedy możliwe będzie wyraźne wyświetlanie slajdów nawet w niezacienionych pomieszczeniach. Nieodzownym elementem wyposażenia sali konferencyjnej jest nagłośnienie, które umożliwia uczestnikom spotkania swobodne dyskusje i rozmowy. Nagłośnienie zależy od wielkości pomieszczenia. W małych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się głośniki, które tylko wzmacniają dźwięk komputera. W przypadku dużych pomieszczeń najlepszym wyborem są profesjonalne systemy audio. Warto zainwestować w pomoc specjalistów w ustawianiu sprzętu audio. Nawet najwyższej jakości głośniki, mikrofony czy wzmacniacze, nieprawidłowo zamontowane, mogą generować sprzężenie zwrotne, które z pewnością irytować będzie uczestników konferencji i szkoleń.

Meble

Meble w sali konferencyjnej muszą pasować do stylu, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Wybierając krzesła, warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Pamiętaj, że sala konferencyjna pełni również funkcję reprezentacyjną. Otarcia lub brzydkie plamy na jasnej tapicerce wyglądają niechlujnie i nie wpływają zbyt dobrze na wizerunek firmy. Sala konferencyjna to miejsce, w którym siedzisz przez kilka godzin, dlatego zadbaj o to, by meble były wygodne. Przede wszystkim krzesła muszą być ergonomiczne, prawidłowo dopasowane do kręgosłupa. Krzesła z twardego plastiku nie są dobrym pomysłem. Warto również pomyśleć o walorach estetycznych, takich jak kolor czy kształt, który będzie pasował do wnętrza pomieszczenia. Pamiętaj, że meble nie powinny być zbyt ciężkie ani nieporęczne - powinny być łatwe w przenoszeniu i montażu.

Inne elementy wyposażenia multimedialnego

Rzutnik zajmuje mało miejsca i jest bardzo przydatny. Warto zainwestować w bezprzewodowe połączenie projektora z komputerem. Inwestowanie w usługi o wartości dodanej, takie jak pilot, wskaźnik laserowy, wysuwany ekran lub tablica interaktywna, sprawią, że prezentacje będą dla twoich klientów łatwiejsze do przeprowadzenia i wygodniejsze.