Wszyscy kochamy piękno i jakie mamy szczęście, że w dzisiejszym świecie piękno jest zjawiskiem niemalże masowym. Możemy się o to długo spierać: dobrze czy źle, ale po co niekończące się spory, skoro wynik jest jeden i bardzo pozytywny. Uroda jest dziś dostępna dla każdego i ma wiele plusów, przynajmniej dla tych, których dochody nie przekraczają średniej krajowej.
Jeśli pracujesz jako nauczyciel lub lekarz w miejskiej przychodni, niestety nie zawsze możesz sobie pozwolić na prawdziwe dzieło sztuki. Wtedy przydaje się druk na płótnie! Co więcej, możesz wydrukować wszystko, co chcesz, w tym swoje ulubione zdjęcia: pejzaże, portrety bliskich, martwą naturę lub dowolny inny motyw, który Cię interesuje. Wszystko to może być wykorzystane do dekoracji domu. Bez wątpienia taki dodatek do wnętrza będzie jednym z decydujących czynników w tworzeniu nastroju i stylistyki pomieszczenia.
Drukowanie obrazów na płótnie jest stosunkowo młodym rodzajem druku, a jego pierwotnym celem było tak naprawdę przekazywanie masom kopii dzieł sztuki stworzonych rękami mistrzów. Stało się to możliwe dzięki nowoczesnym technologiom digitalizacji, co oznacza, że obraz stał się dostępny na nośnikach innych niż płótno. Od tego czasu drukowane reprodukcje znalazły swoich odbiorców i stale cieszą oko gospodarstw domowych o przeciętnych dochodach. A druk na płótnie wciąż ewoluował i znajdował nowe formy do realizacji.
Ale to nie jest takie proste, jak byśmy chcieli! Miłośnicy sztuki z pewnością mogą polegać na swoim guście przy wyborze obrazu, ale co z parametrami technicznymi? To pytanie, z którym na pewno spotkasz się w początkowej fazie drukowania na płótnie - w fazie przygotowania. W naszym artykule opowiemy Ci o wszystkich głównych punktach, które należy wziąć pod uwagę, aby stworzyć unikalny produkt wysokiej jakości, a także zagłębimy się w technologię produkcji wydruków na płótnie. Zajmijcie miejsca, bo przed nami wiele pięknych i ciekawych rzeczy!
Rodzaje plandek - co warto dziś wybrać?
Obecnie istnieją trzy rodzaje płócien dostępnych do druku. Zrozummy, jakie są ich główne różnice, zalety i ewentualne wady.
Płótno naturalne wykonane jest wyłącznie z włókien naturalnych: bawełny lub lnu. Uformowane komórki należy wypełnić podkładem. Do druku na naturalnym płótnie używane są tusze pigmentowe, ponieważ takie połączenie uważane jest za optymalne dla uzyskania wysokiej jakości obrazu. Jednak wybór farby jest również uzależniony od rodzaju sprzętu drukarskiego. W tym celu należy przestudiować dostępne przykłady odbitek w studiu, któremu powierzamy swój pomysł. Jeśli efekt się spodoba - można zamówić taką kombinację.
Naturalne płótna są zazwyczaj białe lub lekko żółtawe, gęste (do 500g na m2) i szorstkie w swojej fakturze. Proszę mi wierzyć, że nie jest to wada tego materiału, wręcz przeciwnie, reprodukcje wyglądają realistycznie i praktycznie nie różnią się od oryginałów. Można również zamówić szereg dodatkowych prac na produkcie po wydruku, tak aby wygląd obrazu jeszcze bardziej przypominał twórczość artystów z przeszłości. Wspaniale, prawda? Prawdziwe dzieła sztuki mogą być bliżej niż kiedykolwiek!
Płótno kombinowane jest oparte na włóknach naturalnych i chemicznych.
Surowce roślinne pozostają takie same jak w produktach całkowicie naturalnych. Jako składnik chemiczny stosowany jest poliester lub lavsan, który ma charakterystyczny biały kolor z lekkim połyskiem. Płótna łączone również występują w różnych rodzajach i mogą różnić się głównymi cechami: elastycznością materiału, odpornością obrazu na czynniki zewnętrzne i higroskopijnością.
Zbyt duża elastyczność bardzo niekorzystnie wpływa na warstwę barwną obrazu. W tym przypadku możliwe są różne deformacje obrazu, które nie ucieszą żadnego właściciela. Chłonność wilgoci wpływa na trwałość kolorów. Należy wspomnieć, że im więcej naturalnych materiałów jest używanych do produkcji płótna, tym lepiej wchłania ono wilgoć, a co za tym idzie, kolor jest dłużej zachowany.
Syntetyczne płótno szczególnie cieszy nabywców wytrzymałością i trwałością. Dobrze znosi działanie czynników zewnętrznych, nie wchłania wilgoci i nie przesiąka zapachami. Inne zalety to możliwość wyboru tekstur. W porównaniu z materiałami naturalnymi cena jest przystępna.
Ten rodzaj tkaniny częściej wybierany jest do produkcji wyrobów marketingowych oraz wszelkich elementów wyposażenia wnętrz. Do reprodukcji obrazów lub tworzenia portretów i innych zdjęć praktycznie się go nie używa, ponieważ wytworzone produkty stracą na walorach estetycznych.