Problemy z przezroczystością w druku prowadzą do wzajemnego blokowania się warstw w projekcie, co oznacza, że nie są one prawidłowo wyświetlane w druku.

W tym przewodniku dowiesz się więcej o drukowaniu przezroczystości, co to jest, jak działa i jak uniknąć problemów podczas drukowania swoich przyszłych projektów!

Co to jest drukowanie przezroczyste?

Przezroczystość oznacza obrazy lub tekst, które są częściowo lub całkowicie przezroczyste. Jest to często stosowane w projektach graficznych, np. przy przenikaniu się obrazów, zmniejszaniu nieprzezroczystości obrazu, aby tekst był widoczny, dodawaniu cieni i innych efektów.

Jak działa drukowanie przezroczystości?

Podczas tworzenia dokumentu PDF powstaje wiele warstw, które składają się z różnych obiektów. Warstwy te nakładają się na siebie, tworząc gotowy projekt - i tu właśnie przydaje się drukowanie przezroczystości.

Jeśli górna warstwa nie jest przezroczysta, po wydrukowaniu będzie zasłaniać obiekty znajdujące się na niższych warstwach dokumentu, co uniemożliwi ich prawidłowe wyświetlenie. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ustawienie przezroczystości przed wysłaniem pracy do druku.


Jak uniknąć problemów z przezroczystością

Najprostszym sposobem uniknięcia problemów z przezroczystością i zapewnienia nieskazitelnego wyglądu prac jest spłaszczenie warstw. W ten sposób, kiedy wyślesz swoje projekty do instantprint, nasze komercyjne maszyny drukarskie będą mogły poprawnie odczytać wszystkie warstwy.

Istnieją dwie proste opcje, aby połączyć każdą z warstw obrazu w jedną:

1. Zapisz swój plik graficzny jako plik JPEG lub PNG.
2. Jeśli korzystasz z programu Adobe Photoshop, w menu Warstwy (lub w nowszych wersjach w palecie warstw) znajdziesz polecenie Spłaszcz obraz.

Dodatkowa wskazówka: Po spłaszczeniu grafiki nie można jej już edytować ani poprawiać w przyszłości. Zachowaj kopię oryginalnego pliku projektu (wybierz opcję "Zapisz jako") na wypadek, gdybyś chciał go w przyszłości edytować.

Sprawdzanie poprawności wydruku próbnego pod kątem problemów z przezroczystością

Po przesłaniu projektu na stronę instantprint, odeślemy Ci próbny egzemplarz do zatwierdzenia. Nasze narzędzie online automatycznie spłaszczy przezroczystość w Twojej pracy, zanim otrzymasz próbkę - dlatego upewnij się, że sprawdzisz jej wygląd przed wysłaniem projektu do druku.

Jeśli jest jakiś powód, dla którego nie możemy spłaszczyć Twojej pracy, zobaczysz ostrzeżenie. W takiej sytuacji szczególnie ważne jest sprawdzenie wydruku próbnego przed zatwierdzeniem projektu do druku, na wypadek gdyby proces spłaszczania miał wpływ na projekt.

Jeśli potrzebujesz dalszej pomocy, skontaktuj się z naszym zespołem, a my z przyjemnością Ci pomożemy! Wystarczy skontaktować się z nami pod adresem pa@instantprint.co.uk, a jeden z naszych przyjaznych doradców ds. projektów graficznych skontaktuje się z Tobą.