Firmy prowadzone przez kobiety nadal rosną w liczbę. Ale z zaledwie 1 na 3 przedsiębiorców to kobiety w Wielkiej Brytanii (HM Treasury, 2019), można powiedzieć, że kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane w świecie biznesu. Ta luka między płciami odpowiada 1,1 miliona brakujących firm, co oznacza, że na obecnym rynku jest mnóstwo możliwości dla kobiet.

Niezależnie od tego, czy chcesz założyć własną firmę, czy też chcesz się zainspirować kobietami, które obecnie dominują w branży, świętujemy kobiety biznesu w Wielkiej Brytanii, sprawdzając te 5 fantastycznych osób, które mają na myśli biznes.

Justine Roberts, założycielka Mumsnet i Gransnet

(The Telegraph)

Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem czy nie, forum internetowe Mumsnet jest skarbnicą odpowiedzi na codzienne pytania (które prawdopodobnie powinniśmy już znać, ale nie wiemy!) dotyczące rodzicielstwa, dorosłego życia i nie tylko.

Wcześniej Roberts porzuciła pracę jako bankier inwestycyjny, aby skupić się na macierzyństwie. Stwierdziła: "Wiedziałam, że nie chcę pracować w środowisku, w którym musiałam udawać, że moja rodzina nie ma znaczenia, aby się odnaleźć".

To właśnie podczas rodzinnych wakacji na Florydzie, gdzie ich "przyjazny rodzinie" ośrodek okazał się być niczym innym, Roberts znalazła potrzebę stworzenia forum internetowego tylko dla rodziców. Pytając wokół innych rodziców, którzy byli na wakacjach z dziećmi, Roberts znalazł zgodę, że to był fantastyczny pomysł.

Mumsnet został założony w 2000 roku przez Justine Roberts, wraz z współzałożycielką i przyjaciółką Carrie Longton. Obecnie strona generuje ponad 7 milionów wizyt i 50 milionów odsłon każdego miesiąca!

Roberts znalazła się na liście The Guardian's Power 100 i została wybrana na 7 miejscu najpotężniejszych kobiet w Wielkiej Brytanii (wraz ze swoją współzałożycielką) przez wyborców BBC.

Martha Lane Fox, założycielka Lastminute.com

(lastminute.com)

Pod koniec lat 90-tych Martha Lane Fox połączyła siły z początkującym brytyjskim przedsiębiorcą Brentem Hobermanem, aby założyć pionierską firmę turystyczną lastminute.com.

Hoberman odkrył, że jest w stanie zaczarować swoją drogę do uzyskania zniżkowych cen na pokoje hotelowe, pojawiając się w ostatniej chwili. W połączeniu z pasją Foxa do przesuwania technologii do granic możliwości w czasach boomu dot com, lastminute.com odniosło spektakularny sukces.

Po tym, Fox uruchomił biznes karaoke Lucky Voice, dołączył do Government Digital Society, który uruchomił gov.uk i został dożywotnim rówieśnikiem w Izbie Lordów.

W 2019 roku Fox została uznana za najbardziej wpływową kobietę w branży cyfrowej w ciągu ostatnich 25 lat w specjalnej kategorii uznania podczas Dadi Awards.

Kirsty Henshaw, założycielka firmy Kirsty's

(Business Advice)

Kolejna mama-przedsiębiorca, urodzona w Lancashire Kirsty Henshaw, pojawiła się na radarze świata biznesu w 2010 roku, kiedy to wystąpiła w Dragon's Den ze swoim pomysłem na biznes polegającym na stworzeniu firmy produkującej mrożone desery bez nabiału i orzechów, zainspirowanej przez jej syna, który był uczulony na te składniki.

24-letnia wówczas samotna matka zapewniła sobie inwestycję w wysokości 65 000 funtów dzięki programowi i współpracowała z Peterem Jonesem i Duncanem Bannatyne'em, aby uruchomić swoje przedsięwzięcie.

Jej kolejna misja polegała na stworzeniu zdrowych, gotowych posiłków dla osób z alergiami pokarmowymi i nietolerancjami, ponieważ wiedziała z pierwszej ręki, jak trudne może to być. Gotowe posiłki Kirsty zostały wprowadzone do największych brytyjskich supermarketów w 2012 roku.

Obecnie Henshaw wykupiła swoich inwestorów, a jej firma osiąga roczny obrót w wysokości ponad 5 milionów funtów.

Grainne Kelly, dyrektor generalny i wynalazca Bubblebum

(The Times)

Podobnie jak Kirsty Henshaw, Grainne Kelly odniosła sukces dla swojej firmy Bubblebum zajmującej się nadmuchiwanymi fotelikami samochodowymi dla dzieci po wystąpieniu w Dragon's Den.

Matka dwójki dzieci, Kelly wymyśliła Bubblebum, aby zaspokoić własne potrzeby podczas podróży między rodzinną Irlandią a Anglią. Firmy wynajmujące samochody nie zapewniały jej potrzebnych fotelików, co oznaczało, że musiała przewozić nieporęczne foteliki w tę i z powrotem samolotem. Możliwość nadmuchiwania i opróżniania fotelików samochodowych była idealnym rozwiązaniem tego problemu!

Bubblebum odniosło dalszy sukces po wprowadzeniu na rynek amerykański, gdzie Kelly podpisała umowę z Walmartem.

Kelly zdobyła za Bubblebum nagrodę JPMA Innovation, a obecnie eksportuje produkt do 26 krajów na całym świecie.

Holly Tucker i Sophie Cornish, założycielki notonthehighstreet.com

(Financial Times)

Ok, więc trochę oszukujemy, przemycając dwie niesamowite bizneswoman w jednej sekcji, ale obie są niezwykle inspirujące - i ważne w świecie kobiecego biznesu, ponieważ 90% klientów i sprzedawców na notonthehighstreet.com to kobiety!

Założona w 2006 roku, notonthehighstreet.com jest internetowym rynkiem dla ponad 5000 małych kreatywnych firm, tworzących wiele spersonalizowanych i unikalnych, przemyślanych prezentów i artykułów gospodarstwa domowego.

Strona osiąga obecnie ponad 1 mln funtów sprzedaży rocznie i wysyła towary do 154 krajów na całym świecie. Obaj założyciele zostali nagrodzeni MBE w 2013 roku za usługi dla małego biznesu i przedsiębiorczości, z Tuckerem przyjmującym rolę ambasadora Wielkiej Brytanii dla kreatywnych małych firm, a także rolę konsultanta i mentora dla nowych firm.

Czy jesteś gotowy, aby wziąć świat szturmem z własnym pomysłem na biznes? A może potrzebujesz odrobiny inspiracji? Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy w Wielkiej Brytanii znajdziesz na naszym blogu Think Big.