Lubisz robić zdjęcia i chcesz udekorować wnętrze swoimi pracami? A może profesjonalnie drukujesz zdjęcia? W takim razie potrzebujesz papieru fotograficznego, bez niego nie będziesz w stanie uzyskać wysokiej jakości zdjęć. Papier fotograficzny to wielowarstwowy materiał na bazie celulozy.

Rodzaj drukarki

Aby uzyskać wysokiej jakości zdjęcia na papierze, producenci zalecają używanie drukarek atramentowych. Papier posiada warstwy, które zapobiegają rozlewaniu się tuszu i chronią obraz przed uszkodzeniem (rozmazywanie itp.). Struktura materiału pozwala na stosowanie go z atramentami wodnymi i pigmentowymi, do druku termicznego i piezo-jet (te dwa typy różnią się rodzajem głowicy drukującej i zasadą nanoszenia obrazu), w domu i w studio. Format i gęstość dobierane są z uwzględnieniem parametrów technicznych urządzenia. Na przykład papier, który jest zbyt gruby, może zaciąć się w drukarce, a włożenie arkusza o niewłaściwym rozmiarze może spowodować zacięcia na krawędziach. Produkcja materiałów eksploatacyjnych do druku laserowego jest mniej kosztowna, ponieważ warstwy są cieńsze i wymagania wobec nich są mniejsze. Metodę tę stosują głównie firmy, dla których szybkość i objętość druku są ważniejsze niż jakość końcowa. Chociaż ten papier rzadko jest oznaczony znakiem „foto”, można wybrać materiały, które będą drukowane w jakości zbliżonej do fotograficznej. Gęstość powinna wynosić co najmniej 100 g / m2, powłoka może być dowolna: matowa, błyszcząca lub pochodna. Czasami użytkownicy próbują drukować atramentowo na papierze do drukarek laserowych i odwrotnie. W efekcie obraz okazuje się słabej jakości.

Rodzaj papieru

Aby uzyskać wysokiej jakości zdjęcie, ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj papieru. Istnieją oryginalne (produkowane przez firmy produkujące drukarki) i uniwersalne materiały. Popularny jest papier niepowlekany. Używana do druku laserowego warstwa zewnętrzna wygląda jak błyszcząca. Papier ma dość niską cenę. Matowy papier fotograficzny ma t…ą zaletę, że jest tani. Materiał składa się z kilku warstw: podłoże chroni arkusz przed przesiąkaniem atramentu, zapobiega wypaczaniu, a górna szorstka warstwa jest odporna na drobne uszkodzenia i nie zatrzymuje odcisków palców. Do zalet papieru matowego należy również jego kompatybilność z atramentami pigmentowymi, wodnymi, a nawet sublimacyjnymi, dzięki czemu obraz jest jasny i szczegółowy. Wady obejmują utratę nasycenia pod wpływem światła, dlatego zaleca się laminowanie zdjęć lub umieszczanie ich pod szkłem. Ponadto papier matowy nie odtwarza gradacji kolorów, zwłaszcza szarości.

Błyszczący papier fotograficzny ma dużą gęstość. Błyszcząca warstwa zabezpiecza materiał przed blaknięciem i zmywaniem farby. Błyszczący papier fotograficzny doskonale oddaje jasność kolorów i gradację wszystkich odcieni, a także jest odporny na wilgoć. Wady to słaba ochrona przed wpływami zewnętrznymi: powierzchnia jest łatwo zarysowana, widoczne są na niej odciski palców. Błyszczący papier fotograficzny służy do drukowania zdjęć z miękkimi półtonami, w jasnych kolorach, nadaje się do drukowania portretów, może być używany zarówno w domu, jak i w studiach fotograficznych. Stosowane są głównie atramenty rozpuszczalne w wodzie, ponieważ tylko super połysk ma specjalną strukturę, która umożliwia przyjmowanie i zatrzymywanie atramentu pigmentowego.

Oprócz tego występuje papier termotransferowy (po podgrzaniu na przedmiocie pozostaje najcieńsza błyszcząca folia) i termosublimacyjny (bez pozostałości folii). Jest też drogi nośnik jak papier z klejem lub podłożem magnetycznym. Służą do celów reklamowych lub jako podkład na zdjęcia pamiątkowe. Do druku można używać zarówno atramentów wodnych, jak i atramentowych.