Wydawałoby się, że wybór papieru do drukarki jest tak prosty. To nieprawda, zwłaszcza w przypadku papieru fotograficznego.

Właściwości papieru do drukarki - opcje

Podczas czytania specyfikacji papieru prawdopodobnie zauważysz takie terminy jak gramatura lub klasa. Gramatura informuje o gramaturze papieru, w ednym arkuszu. Wyrażana jest w gramach na metr kwadratowy (g / m 2 ). Im większy ciężar, tym cięższy, grubszy i sztywniejszy będzie jeden arkusz. Na przykład: standardowy papier biurowy ma gramaturę 80 g / m 2, podczas gdy w przypadku papieru dekoracyjnego ta wartość wynosi zwykle od 160 do 250 g / m 2. Wybór papieru według gramatury zależy od typu dokumentów, które chcesz wydrukować. Upewnij się również, czy twoja drukarka obsługuje tę wagę. Nieprawidłowo wyważony papier może spowodować uszkodzenie produktu.

Grubość odnosi się do odległości między dolną a górną krawędzią arkusza papieru. To decyduje o tym, jak papier zareaguje na zginanie - wraz ze wzrostem grubości rośnie również jego sztywność. Jak gruby jest jeden arkusz? W przypadku papieru używanego w kserokopiarkach jest to zwykle 110 mikronów. Jest to na przykład dwa razy więcej niż grubość włosa przeciętnego Europejczyka. Gatunek papieru z punktu widzenia kupującego sprowadza się do poziomu jasności. Przyjmuje się, że klasa A jest najbielsza, klasa B pośrednia, a klasa C to papier najniższej jakości.

Format - czyli wymiary papieru. Format A4 (210x297 mm) to oczywiście najpopularniejszy. Papier do drukarek jest również sprzedawany w wielu innych rozmiarach. Drukowanie w niestandardowych rozmiarach wymaga odpowiedniej drukarki, czyli takiej, która obsługuje interesujący cię format wydruku.

Nieprzezroczystość

Nieprzezroczystość zależy w szczególności od struktury papieru i ilości włókien. Papier o niskiej nieprzezroczystości pochłania więcej światła niż papier o wyższym indeksie. W praktyce oznacza to, że światło może przebijać wydruki z jednej strony kartki na drugą. Jeśli pocztówka jest drukowana po obu stronach przezroczystego papieru, efekt jest łatwy do przewidzenia - teksty, grafika lub zdjęcia prawdopodobnie będą na siebie zachodzić. Nieprzezroczystość jest wyrażona w procentach. Gładkość papieru jest ważna z punktu widzenia jakości druku. Im gładszy arkusz, tym dokładniejsze odwzorowanie kolorów i szczegółów oraz lepszy kontrast. To ustawienie jest ważne przy wyborze papieru fotograficznego. Papier do drukarek uważany za gładki jest zwykle pokryty specjalną powłoką, która również pozytywnie wpływa na jego nieprzezroczystość.

Papier fotograficzny - aby twoje zdjęcia wyglądały dobrze

Drukowanie zdjęć na papierze biurowym jest kiepskim pomysłem. Słabo odtwarzane kolory i szczegóły, słaby kontrast i niepożądane efekty uboczne związane z bardzo niską gramaturą. Wszystko to skłania do zakupu papieru fotograficznego. W przypadku tego rodzaju papieru wszechstronność nie wchodzi w rachubę. Wiele zależy od twojej drukarki. I to nie tylko pod względem rodzaju, ale także formatów, które obsługuje. Duży wpływ na selekcję ma również efekt, jaki zamierzasz osiągnąć.

Ze względu na powłokę i wspierane efekty papier fotograficzny dzieli się na: matowy, półmatowy / satynowy, o niskim połysku ( połysk) i wysokim połysku ( super połysk ). Wybór papieru fotograficznego dla sugerowanej rozdzielczości drukowania ma sens tylko wtedy, gdy sama drukarka może drukować w wysokiej rozdzielczości. Wśród formatów papieru fotograficznego dominują klasyczne: A4 (297x210 mm), A3 (420x297 mm), A3 + (483x329 mm), A5 (210x148 mm), A6 (148x105 mm) oraz w formacie pocztówki - 150x100 mm. W sklepach można również łatwo znaleźć niestandardowe rozmiary, które są sprzedawane głównie jako rolki do ploterów i drukarek wielkoformatowych.