W zeszłym roku odkryliśmy, że ponad połowa (56%) pracowników biurowych chciałaby, aby związki w miejscu pracy były całkowicie zakazane, a aż 71% pracowników biurowych z pokolenia Z (16-24 lat) jest im całkowicie przeciwna.

Nasza ankieta przeprowadzona wśród 1 517 pracowników biurowych wykazała, że 43% Brytyjczyków uważa, że zerwanie romansu w biurze tworzy złą atmosferę, podczas gdy ponad jedna trzecia (37%) nie chce, aby ludzie umawiali się na randki w biurze, ponieważ uważają, że byłoby to zbyt "nieczułe" w stosunku do tych, którzy są samotni i sprawiłoby, że koledzy czuliby się "bardzo niekomfortowo" wiedząc, że tak się dzieje.

Jednakże, jako że Walentynki 2021 roku zbliżają się wielkimi krokami, w nowej erze pracy zdalnej, wirtualnych rozmów i dystansu społecznego, czy nastawienie pracowników do romansów współpracowników uległo zmianie?

Czy praca w domu zmieniła naszą opinię?

Można śmiało powiedzieć, że krajobraz randkowy jest teraz zupełnie inny niż rok temu, a już na pewno bardziej dla tych, którzy chcą się umówić z kolegą z pracy. Spotkaliśmy się z naszymi respondentami i odkryliśmy, że liczba biurowych romansów wydaje się maleć - tylko 10% pracowników biurowych w Wielkiej Brytanii przyznało się do zaangażowania w romans w miejscu pracy od początku pierwszej blokady w marcu 2020 roku.

Poza zasięgiem wzroku, poza zasięgiem umysłu? W porównaniu do 56% osób, które w zeszłym roku chciały na dobre zakazać romansów w biurze, obecnie tylko 16% jest przeciwnych, by koledzy spotykali się ze sobą podczas pracy w domu.

Co ciekawe, odczucia naszych respondentów z pokolenia Gen Z w stosunku do biurowego romansu pozostają takie same - 71% stwierdziło, że czuje się tak samo niekomfortowo na myśl o randkach współpracowników, niezależnie od tego, czy pracują w domu, czy w biurze (71%).

Zakochanie? W naszych snach!

Inne badanie, które przeprowadziliśmy pod koniec 2020 roku, ujawniło, o czym marzą pracownicy biur w Wielkiej Brytanii podczas pracy w domu - romans zajmuje czołowe miejsce w naszej podświadomości!

Od marca 2020 roku, 27% z nas doświadczyło snów o rodzącym się romansie ze współpracownikiem, a 13% przyznało się do tego, że było im gorąco za kołnierzem z powodu swoich menedżerów.

Czy te sny o tęsknocie mogą być powodem, dla którego w tym roku czujemy się o wiele bardziej skłonni do biurowego romansu?

Kto wykona ruch?

W zeszłym roku okazało się, że ponad połowa (53%) Brytyjczyków stwierdziła, że w obliczu #MeToo, gdzie o związkach romantycznych coraz częściej mówi się językiem władzy, dwa razy zastanowi się nad nawiązaniem biurowego romansu, przy czym mężczyźni (60%) postępowali ostrożniej niż kobiety (47%).

Podczas trzeciego zamknięcia Wielkiej Brytanii w związku z pandemią koronawirusa pewność siebie mężczyzn jest w dużej mierze taka sama (jeśli nie nieco bardziej optymistyczna), przy czym 57% z nich powstrzymuje się przed wykonaniem tego ważnego pierwszego ruchu. Z drugiej strony, 1 na 3 kobiety twierdzi, że byłyby skłonne okazać romantyczne zainteresowanie koledze z pracy.

Czy łatwiej jest zostać odrzuconym?

Choć można by przypuszczać, że odrzucenie zza ekranu komputera złagodzi cios, okazuje się, że większość naszych respondentów (58%) wolałaby, aby ich zaloty zostały odrzucone osobiście niż online (42%).

Powód tego może mieć coś wspólnego z faktem, że odrzucona strona nadal będzie musiała spotkać się ze swoim współpracownikiem osobiście w pewnym momencie w przyszłości, więc stawienie czoła rozczarowującemu wynikowi twarzą w twarz może pomóc oczyścić powietrze i pomóc usunąć strach związany z koniecznością zobaczenia się po raz pierwszy po złożeniu propozycji.

Jak zorganizować wirtualną walentynkową randkę

Tak więc, miłość wydaje się być w powietrzu (przynajmniej dla niektórych!) - ale jak większość ludzi planuje poderwać swoich ukochanych w pracy? W "normalnych" czasach, można wpaść na nich przy wodotrysku w przerwie na swobodną pogawędkę lub poczekać na odpowiedni moment podczas wieczornego wyjścia do pracy.

W naszym poprzednim badaniu okazało się, że mężczyźni częściej niż kobiety próbują umówić się na randkę, a taktyką na zwrócenie na siebie uwagi jest anonimowa kartka walentynkowa (63%), zaproszenie na drinka (40%), napisanie karteczki Post-it Note (10%) lub poproszenie o "spotkanie przy drukarce" (10%).

Chociaż te scenariusze mogą nie wchodzić w rachubę, nasi ankietowani uwodziciele mają kilka sztuczek w rękawie, aby zapewnić sobie randkę na Walentynki. Oto najpopularniejsze techniki...

 1. Umówcie się na wirtualną przerwę na lunch - 32%.
 2. Zaproś kolegę na wirtualnego drinka - 29%.
 3. Wyślij im wiadomość e-mail - 16%
 4. Wyślij im prezent od firmy internetowej - 12%
 5. Poczekaj na wirtualny quiz w miejscu pracy lub wydarzenie zespołowe - 7%
 6. Wyślij im kartkę walentynkową - 4%

Ale jak masz zaprosić swojego kolegę na randkę, słyszymy? Nie martw się - to też mamy pod kontrolą. Zapytaliśmy, które platformy internetowe są najlepsze, aby zaprosić kogoś na randkę w pracy (cóż, ktoś musiał!). Oto, co powiedzieli nasi respondenci.

 1. Media społecznościowe - 55%
 2. Zoom - 23%
 3. Skype - 13%
 4. Google Hangouts - 6%
 5. Microsoft Teams - 3%

Być może nie jest to zaskoczeniem, że media społecznościowe były zdecydowanym zwycięzcą. Nie tylko pomagają one złagodzić sytuację władzy, która może być postrzegana jako drażniąca, ponieważ w świecie mediów społecznościowych jesteście "przyjaciółmi" lub równymi sobie, ale jest to również o wiele bardziej odpowiednie, ponieważ można założyć, że tego rodzaju dyskusje odbywają się poza godzinami pracy. Jednak spośród popularnych narzędzi do wideokonferencji, Zoom jest powszechnie preferowany jako opcja do pogawędek ze współpracownikiem - kto by pomyślał!

Gdzie spotkać się z partnerem w 2021 roku

Wiemy, że nie każdy poznaje swojego partnera w pracy, ale skoro z powodu pandemii wiele możliwości spotykania się z ludźmi w miejscach publicznych jest zamkniętych, gdzie indziej można rozpocząć pączkujący romans? Aby się tego dowiedzieć, zapytaliśmy respondentów, gdzie poznali swojego ostatniego romantycznego partnera.

Praca zajęła tu wysokie miejsce, ale popularnością dorównała jej inna metoda - poznanie kogoś przez przyjaciół lub rodzinę - obie uzyskały godny szacunku wynik 29%. Z kolei 16% osób poznało swojego obecnego partnera przez Internet, w porównaniu do zaledwie 10% w roku poprzednim, co świadczy o tym, że wiele osób zwróciło się ku metodom cyfrowym, podczas gdy nas zachęca się do pozostania w domu.

Kolejne 6% poznało swojego partnera poprzez hobby, grupy społeczne i grupy aktywności, budując na silnym fundamencie wspólnych zainteresowań.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się podjąć wyzwanie i zaprosić kogoś na wirtualnego drinka w te Walentynki, czy też wyślesz swoim przyjaciołom coś miłego pocztą (nie dyskryminujemy tutaj różnych rodzajów miłości!), dlaczego nie stworzyć swoich własnych kartek walentynkowych online z instantprint, aby uzyskać dodatkowy, spersonalizowany akcent?