Mówiąc o dzisiejszym wystroju wnętrz, wiele osób wzrusza ramionami i odmawia stosowania fototapet, kojarząc je ze stylem lat 90-tych. I to prawda, fototapeta z tamtych czasów w nowoczesnym wnętrzu wygląda absurdalnie: brzozy w kuchni, wodospady w sypialni i łazienka, usiana leśnymi strumykami. Co więcej, takie tapety musiały być często wymieniane, ponieważ jakość materiałów pozostawiała wiele do życzenia. Stara farba była bardzo wrażliwa na słońce i plamy nie mogły być usunięte. Ale od tego czasu minęło trzydzieści lat i technologia tworzenia fototapet całkowicie się zmieniła.

Dziś fotoobrazy są dostępne do zastosowania na prawie każdym materiale, a co więcej, najnowsze fototapety mogą być prane. Kolory są bardzo odporne i nie ma potrzeby mówić o różnorodności motywów. Nowoczesne drukarnie mogą pomóc Ci w wykonaniu zarówno gotowych projektów, jak i indywidualnych z wykorzystaniem Twoich zdjęć.

Jeśli więc jesteś w trakcie remontu i szukasz sposobów na nadanie wnętrzu niepowtarzalnego charakteru - warto z bliska rozważyć opcje fototapet. Piękna fototapeta może zdziałać cuda w przestrzeni Twoich pomieszczeń, wygładzić wady architektoniczne lub stworzyć szczególny nastrój w Twoim domu.

Czy jesteś gotowy, aby dowiedzieć się więcej o fototapetach we wnętrzu nowoczesnych pomieszczeń? No to jedziemy!

Rola fototapety w nowoczesnej aranżacji wnętrz

Warto zauważyć, że fototapety na ścianę stopniowo nabierają rozpędu. Jeśli 10 lat temu były one powszechnie spisywane na straty jako relikt, to teraz sytuacja nieco się zmieniła. Projektanci są zgodni, że wykorzystanie elementów fotograficznych we wnętrzu wymaga poważnych inwestycji w celu stworzenia harmonii stylistycznej, ale nie negują ich funkcjonalności i przydatności. Stosując się do podstawowych zasad projektowania, fototapeta może całkowicie zmienić wygląd mieszkania i stworzyć wspaniały nastrój w pomieszczeniu.

Jakie zasady wymieniają eksperci?

Wybieraj duże obrazy. Drobne szczegóły we wnętrzu negatywnie wpływają na świadomość i nastrój człowieka.

Piękno obrazów jest czynnikiem motywującym, ale nie decydującym. Pamiętaj, aby przemyśleć każdy szczegół, biorąc pod uwagę niuanse dyktowane przez pokój: oświetlenie używane i dostępne, harmonię w stylistyce wnętrza, zgodność z wybranym tematem i funkcjonalność pokoju.
 

Jak dobrać tapetę do fototapety? Kompetentnie! W żadnym wypadku nie należy tworzyć całkowitego kontrastu, jeśli jest to duży integralny obraz. Jeśli Twoja fototapeta reprezentuje abstrakcyjny design - kontrast jest optymalny, ale w tym przypadku ważne jest, aby używać go zgodnie z celami, które omówimy poniżej.Dzięki prawidłowemu zastosowaniu fototapety można rozwiązać wiele problemów, które byłyby niedostępne w przypadku innych rodzajów tapet:

Wizualne powiększenie pomieszczenia

Aby osiągnąć ten efekt, stosuje się obrazy świetlne. Motyw przewodni może być dowolny w zależności od wybranych mebli i innych elementów wystroju. Przy okazji, to rozwiązanie jest istotne nie tylko dla pokoi dziennych: łazienka i toaleta mogą również wizualnie stać się większe dzięki stylowym i wysokiej jakości fototapetom.

Korekta wysokości sufitów

Aby wizualnie zwiększyć wysokość sufitów, można użyć obrazów perspektywy: na przykład zdjęcia drzew, drapaczy chmur i wysokich iglic, kolumn ... Najczęściej fototapety takiego planu zajmują centralne miejsce w kompozycji pomieszczenia. W związku z tym należy unikać dużej liczby dodatkowych elementów wystroju: drobnych dekoracji i detali.

Ukrycie wad w ścianach pomieszczenia

Nowoczesna architektura, niestety, często zarzuca nam błędy w tworzeniu ścian i narożników. Na szczęście nie są one globalne i można je łatwo rozwiązać za pomocą fototapety. Wybierz obrazy z dużą ilością szczegółów, aby wizualnie skorygować rogi, a dla nieidealnych ścian odpowiednie są opcje plamiste i inne cętkowane. Dzięki podświetleniu można uzyskać oryginalne efekty trójwymiarowe, jak również odwrócić uwagę zwiedzających od niedoskonałości.

Dekoracja ścian głuchych

Głuche ściany w mieszkaniu są jednoznacznie nieestetycznym elementem. Można je jednak doskonale pobić za pomocą dobrej fototapety. Przydać się tu może ozdobne okno z widokiem na ogród. Możesz również zamknąć niestaranne drzwi spiżarni, tworząc w ten sposób mały "sekretny" pokój dla siebie.

Podział pomieszczenia na strefy według funkcji

W studiach nic tak nie pomaga podkreślić obszarów funkcjonalnych jak fototapeta. W prosty sposób można podzielić np. część jadalną, sypialną, roboczą i wypoczynkową. Nie jest ważne, aby zaakcentować WSZYSTKO: możesz po prostu tapetować jeden obszar, a reszta stref będzie się z nim komponować. Niemniej jednak, nie należy zapominać, że obrazy powinny w jakiś sposób pasować do ogólnego stylu pokoju.

Różnorodność świata fototapet

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dziś mamy ogromny wybór rodzajów fototapet, a co za tym idzie ogromny świat możliwości tworzenia indywidualnych i praktycznych projektów. Co jest istotne na dzisiejszym rynku fototapet?

Fototapeta papierowa jest tańsza od innych rodzajów tapet, ale niestety nie zadowala nabywców wysoką jakością. A jakość druku pozostawia wiele do życzenia, więc w kwestii wzornictwa polecamy wybrać inne rodzaje tapet.Fototapety winylowe cieszą się dużą popularnością dzięki wartościowej równowadze między jakością a ceną. Ich trwałość uzyskano dzięki powłoce z polichlorku winylu oraz specjalnej impregnacji przeciwgrzybiczej. W porównaniu z tapetami papierowymi, produkty winylowe są nie tylko bardziej trwałe, ale również posiadają fakturę. Za pomocą winylu można odtworzyć różne powierzchnie: piasek, akwarelę, tynk wenecki, szron, sztruks, a nawet burlap. Niestety, ten rodzaj tapet ma kilka wad: trudność w klejeniu, a także możliwość odkształcenia się przy zmianach temperatury.