Jeśli kiedykolwiek drukowałeś coś w drukarni komercyjnej, prawdopodobnie słyszałeś termin CMYK. Ale co on oznacza i dlaczego jest ważny? Poznaj definicję CMYK, dowiedz się, dlaczego używamy tego procesu kolorystycznego do drukowania i jak upewnić się, że używasz właściwych kolorów w swoich projektach.
Co to jest CMYK w druku?
Skrót CMYK oznacza Cyan, Magenta, Yellow i Key: są to kolory używane w procesie drukowania. Prasa drukarska wykorzystuje kropki farby drukarskiej do tworzenia obrazu z tych czterech kolorów.
Słowo "Key" oznacza w rzeczywistości kolor czarny. Nazywa się go kluczowym, ponieważ jest to główny kolor używany do określania efektu końcowego obrazu. Czarny atrament zapewnia głębię i cieniowanie, natomiast pozostałe kolory tworzą różne barwy w spektrum, w zależności od sposobu ich zmieszania. Na przykład cyjan i żółty tworzą zieleń, gdy jeden z nich zostanie nałożony na drugi.
Co oznacza słowo "klucz" w CMYK-u?
Istnieją pewne spory dotyczące pochodzenia słowa "Key" oznaczającego kolor czarny. Niektórzy twierdzą, że to dlatego, iż reprezentowanie koloru czarnego przez literę "B" mogłoby go pomylić z kolorem niebieskim, ale jest to mało prawdopodobne. Być może chodzi o to, że czarna tablica jest płyta kluczowa na maszynie drukarskiej która wyrównuje do niej pozostałe trzy kolory (dzięki czemu warstwy idealnie pasują do siebie w obrazie końcowym). Oznacza to, że teoretycznie każda płyta kolorowa mogłaby być płytą "K" w tym procesie, gdyby nie używano czarnej.
Kolejny argument wskazuje, że Słowo "key" odnosi się do bardzo starych pras drukarskich. Już w 1843 roku używano kluczy śrubowych do określania ilości atramentu potrzebnej do osiągnięcia pożądanego efektu końcowego.
CMYK a RGB
Czy kiedykolwiek drukowałeś coś na domowej lub biurowej drukarce i zauważyłeś, że kolory są nieco inne? Zanim zaczniesz myśleć, że zwariowałeś, nie martw się - może się tak zdarzyć, jeśli używasz niewłaściwego profilu kolorów.
Ekran komputera pracuje w systemie RGB (czerwony, zielony, niebieski), a nie CMYK. Może się wydawać, że nie ma to znaczenia dla końcowego efektu, gdy coś projektujesz, ale tak właśnie jest!
Monitor kolorowy, który nie jest ustawiony na wyświetlanie CMYK, będzie pokazywał inne kolory niż te, które mogą być wydrukowane. Dzieje się tak dlatego, że spektrum RGB jest znacznie szersze niż CMYK, więc w tej palecie można tworzyć kolory, które nie będą dostępne w CMYK-u.
Istnieje bardzo wyraźne rozróżnienie między RGB a CMYK w sposobie działania kolorów. RGB jest addytywny, natomiast CMYK jest subtraktywny. Oznacza to, że:
- kolory RGB są dodawane do czarnego płótna w celu zbudowania obrazu
- Kolory CMYK są dodawane do białego płótna w celu usunięcia innych kolorów z widma wizualnego.
Subtraktywny a addytywny
Nadal masz mętlik w głowie? Omówmy to nieco bardziej szczegółowo...
Kolory RGB są znane jako addytywne, co oznacza, że są tworzone za pomocą światła. Kolory addytywne zaczynają się od czerni, a w miarę dodawania koloru stają się coraz jaśniejsze, aż do uzyskania bieli. Na ekranie, na którym właśnie czytasz, widać kolory powstałe ze światła.
W modelu CMYK stosuje się kolory subtraktywne. W tym przypadku tło jest początkowo białe (jak kartka papieru w drukarce), a w miarę dodawania kolejnych kolorów staje się coraz ciemniejsze, aż do uzyskania koloru czarnego.
Zasadniczo są to kolory przeciwstawne - CMYK zaczyna się od białego i zmienia na czarny, RGB zaczyna się od czarnego i zmienia na biały.
Prawdziwa czerń i CMYK
Technicznie rzecz biorąc, gdyby dodać cyjan, magentę i żółty w równych i dużych ilościach, powstałaby czerń. Jednak ze względu na zanieczyszczenia atramentu prawdziwa czerń jest trudna do odtworzenia - dlatego drukarki zawierają czarny atrament (K) wraz z innymi kolorami. Kolory CMYK są zwykle ciemniejsze niż kolory RGB, ponieważ ich spektrum jest mniej szerokie.
Gdy wszystkie kolory mają 100% zawartości (C 100%, M 100%, Y 100% i K 100%), jest to jednolita czerń. Podobnie, gdy wszystkie kolory mają wartość 0%, wydruk będzie całkowicie pusty.
Dlaczego drukarnie używają CMYK?
Niektóre drukarnie komercyjne drukują w RGB, ale większość (w tym instantprint) drukuje tylko w CMYK. Dzieje się tak dlatego, że CMYK jest łatwiejszy do standaryzacji, dzięki spektrum dostępnych kolorów. Oznacza to, że możemy utrzymać spójny wygląd wszystkich Twoich produktów w trakcie całego procesu drukowania. W przypadku RGB istnieje tak wiele drobnych różnic, że prawie niemożliwe jest zagwarantowanie spójności kolorów w całym nakładzie, a nawet pomiędzy różnymi nakładami.
CYMK można monitorować za pomocą skanera GMG i odpowiedniego oprogramowania. Pozwala to na skalibrowanie każdej maszyny drukarskiej w celu uzyskania standardowego koloru, niezależnie od jej indywidualnych cech. Z tego powodu drukarnie komercyjne najczęściej stosują CMYK, ponieważ pomaga on zapewnić spójność kolorów w różnych seriach druku, a także w różnych maszynach.
Innym ważnym powodem jest to, że podczas drukowania na papierze dodaje się kolory pigmentowe do białego płótna, przez co staje się ono ciemniejsze - dlatego w druku stosuje się kolory subtraktywne CMYK.
Jak przekonwertować RGB na CMYK
Jeśli zaprojektowałeś projekt graficzny w programie, który tworzy dokumenty RGB, możesz napotkać pewne problemy podczas wysyłania tego projektu do druku. Dzieje się tak dlatego, że konwersja z RGB na CMYK może spowodować różnice w kolorach, ponieważ są one tworzone w różny sposób (pamiętaj: addytywny i subtraktywny).
Aby uniknąć problemów z konwersją kolorów w ostatniej chwili, najlepiej jest korzystać z oprogramowania do projektowania, które automatycznie zapisuje i eksportuje dokument w ustawieniach CMYK. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, zapoznaj się z naszym przewodnikiem kolorów krok po kroku aby pomóc.
W razie potrzeby zawsze dokonamy konwersji kolorów - pamiętaj więc o sprawdzeniu wydruku próbnego przed wysłaniem projektu do druku. Jeśli masz więcej pytań dotyczących kolorów CMYK, RGB i drukowania, skontaktuj się z naszym zespołem tutaj chętnie pomożemy.