Proponujemy Państwu 6 ciekawostek na temat druku cyfrowego. Sądzimy, że pomogą one Państwu nie tylko lepiej poruszać się w świecie druku i poligrafii, ale także dokonywać prawidłowych zamówień i wybierać producentów takich wyrobów.
Fakt numer 1.
Druk cyfrowy jest pojęciem ogólnym. Istnieje kilka rodzajów, z różnymi podejściami do procesu.
Pierwszym rodzajem jest druk pełnokolorowy. Występuje w wersji laserowej i atramentowej. Oba podgatunki mają wady i zalety. W każdym przypadku decyzja o zastosowaniu konkretnego typu opiera się na celach klienta i jego zadaniach. Druk atramentowy z kolei dzieli się na druk ciągły, wykorzystujący technologię impulsową oraz druk tuszem stałym.
Drugi typ to kserografia i rizografia. Dzieli się ona również na dwa bloki: jonografię (druk tylko jednym kolorem), magnetografię (traktowana jest jako uzupełnienie pierwszego).
Trzeci typ to termiczny. Jest szeroko stosowany do nanoszenia obrazów nie tylko na papier, ale również na kubki, koszulki, czapki. Istotą tej metody jest przeniesienie obrazu na powierzchnię materiału za pomocą wysokiej temperatury.
Fakt #2
Wiele osób uważa, że druk cyfrowy pojawił się w tym samym czasie, co komputery. Jednak tak nie jest. Druk elektrograficzny został wynaleziony przez amerykańskiego naukowca Chestera Carlsona. Efektem jego pracy był prototyp nowoczesnej maszyny cyfrowej. Ten wynalazek i sama technologia pojawiły się na 4 lata przed zmontowaniem pierwszego komputera.
Kilka lat później druk elektrograficzny stał się komercyjnie dostępny. A sama metoda druku stała się znana jako kserografia. W tym samym roku firma Nalud, która otrzymała prawa do patentu, wypuściła na rynek pierwszą cyfrową kopiarkę, która nosiła nazwę Xerox Model A Copy Machine.
Swoją drogą, zaskakujące jest, że w przyszłości nazwa tej maszyny stała się rzeczownikiem pospolitym, i obecnie wszystkie kopiarki nazywane są kserokopiarkami.
Fakt #3
Druk cyfrowy jest wykorzystywany do produkcji reprodukcji obrazów.
To niewiarygodne, ale takie są fakty.
Kopie wykonane ze znanych dzieł okazały się tak dobre, że obecnie są wystawiane w największych i najsłynniejszych galeriach świata: Metropolitan Museum of Art, Whitney Museum of American Art (w Nowym Jorku), Muzeum Sztuki Socjalistycznej i wielu innych. Technologia, która umożliwia odtworzenie wielkich dzieł sztuki nazywa się "giclee".
Technika ta została wynaleziona w latach 80-tych w Ameryce. Za pomocą drukarki atramentowej obrazy były drukowane nie tylko na płótnie, ale także na jedwabiu i lnie. Artyści, a konkretnie plastycy i fotograficy oceniali pracę i byli niezwykle zaskoczeni jakością wykonania, podobieństwem do oryginału i doskonałym odwzorowaniem kolorów.
Fakt #4
Druk cyfrowy jest najbardziej elastyczny.
I to jest prawda! Zaskakująco, możliwości druku cyfrowego są o wiele większe niż zwykły człowiek może sobie wyobrazić! Tylko druk cyfrowy daje możliwość wprowadzania zmian w układzie graficznym bez konieczności wykonywania dodatkowej pracy i bez przerywania procesu drukowania nakładu.
Jest to idealna metoda do produkcji zaproszeń na wesela, eventy, personalizowanych produktów reklamowych, metek cenowych i innych rodzajów materiałów drukowanych.
Fakt #5.
Młodzież szkolna i studenci preferują właśnie druk cyfrowy.
Przy użyciu drukarki cyfrowej można jakościowo i szybko wydrukować dowolną ilość egzemplarzy prac naukowych, esejów, dyplomów. Za niewielkie pieniądze można wydrukować dowolne schematy i rysunki, co znacznie ułatwia proces nauki i oszczędza czas.
Fakt #6.
Ponad 80% małych drukarni pracuje na urządzeniach cyfrowych.
Czego potrzebują takie drukarnie, aby utrzymać się na rynku? Poprawnie! Świadczyć usługi szybko i po lojalnych cenach. Druk cyfrowy jest właśnie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, które gwarantuje, że klienci nie zostaną pominięci i że ich oczekiwania zostaną spełnione.
Weźmy na przykład Print on demand - technologię drukowania książek na żądanie. Co to znaczy? Kiedy książka jest gotowa, nie jest produkowany cały nakład, ale liczba egzemplarzy potrzebna klientowi. Następnie produkt jest reklamowany na specjalnych platformach, a po otrzymaniu zamówień książki są dodrukowywane. Minimalizuje to ryzyko utraty środków zainwestowanych w duży nakład.
Co jeszcze można zrobić dzięki drukowi cyfrowemu? Oferuje on następujące możliwości:
- w jak najkrótszym czasie przygotować nakład spersonalizowanych produktów promocyjnych (ulotek, pocztówek, zaproszeń);
- drukować zdjęcia nie tylko w formacie albumowym, ale również w szerokim formacie, plakaty i afisze, fotoobrazy wnętrz itp;
- przygotować fototapety lub naklejki na ściany i meble na zamówienie
- tworzyć unikalne etykiety i ulotki do projektowania prezentów i wszelkich produktów
- wykonać pojedynczy egzemplarz książki dla siebie lub na prezent.
Druk cyfrowy to unikalny sposób i świetna okazja do przenoszenia tekstów i obrazów na różne nośniki w minimalnym czasie i po przystępnych cenach.